MÁTE SE SKVĚLE VE SVÉM TĚLE?

Tělo po porodu je krásné! Zde nestačí tečka, zde je třeba vykřičník. Každé tělo, každé maminky po porodu je perfektní a přesně takové, jaké má být. Uvědomte si důležitou věc: vaše tělo dokázalo vytvořit, živit a porodit dítě. Chápete to? Dokázalo přivést na svět dalšího živého tvora, který rostl ve vás. Ve vašem těle. Jak by tedy bylo možné, že není DOKONALÉ?

To je jednoduché, vyrůstáme ve společnosti, která se k mateřství staví malinko povrchně, ledabyle a velmi málo oslavuje ženu – matku – rodičku jako stvořitelku nového života. Ze smutného úhlu pohledu za to mohou ženy samy. A z veselého úhlu pohledu to každá z nás může bez problémů změnit. Dokážeme-li změnit pohled na sebe sama.

Co dělat, když se necítíte ve svém těle skvěle?

Za prvé, je to přirozené, vaše tělo prošlo mnoha radikálními změnami během těhotenství, během porodu i během kojení. Každá změna vyvolává obavy, obavy vedou k nejistotě a od nejistoty je krůček k panice.

Mohu vám napsat pár rad, které bych chtěla slyšet já, přišla jsem na ně později, až když jsem si prošla hormonálním kolotočem depresí.

 

  • Postavte se nahá před zrcadlo a dívejte se pozorně

Protože to, co vidíte, jste vy v tuto chvíli a potřebujete žít teď a tady. A teď a tady máte povolené břicho, kůži jako hroch, oteklé nohy a já nevím co ještě, …ano, to přesně vidíte. Zkuste se podívat „za to, co vidíte“: vytahaná kůže na břiše? Vždyť se vaše břicho mnohonásobně zvětšilo. Celulitida i na očních víčkách? Jak jinak by kůže zvládla ten nápor? Prsa jako pytle s pískem? Samozřejmě, vždyť právě připravují delikatesku pro miminko. Zkoumejte se ze všech stran a na každou „vadu“ najděte pozitivní úhel pohledu.

K čemu to bude?

Uvědomíte si, co všechno vaše tělo dokázalo a stále dokazuje!

 

  • Chvalte své tělo

Než se dostanete k tomu, abyste na vědomé úrovni byla schopna své tělo pochválit, přestaňte své tělo pomlouvat. Neříkejte nic o tom, co všechno je na vás špatně. To raději mlčte. Představte si, že vás vaše tělo poslouchá. A tiše pláče v koutku, protože kdo by chtěl poslouchat, že je rozkydlý, opuchlý, nechutný, …

K čemu to bude?

Postupně si zvyknete na sebe a své tělo myslet láskyplně. Začnete ho vnímat jako dar ne jako prokletí. Vaše tělo je Božím darem, vesmírným světlem… vše, co vám na sobě vadí se rozpustí díky tomu, že to přijmete a necháte být. Přestanete dávat sílu svému povolenému břichu a proč by tedy bylo dál povolené?

 

  • Všechno je v hlavě

Ovládejte svoji mysl natolik, že s vámi začne tělo komunikovat a vy ho budete poslouchat. Pak na vás nebude muset křičet skrz celulitidu, aby vás upozornilo, že děláte blbosti. Vytvořte si mezi vámi a vaším tělem komunikační kanál, každý den mějte chvilku, pár minut, jen pro sebe (nevykládejte mi nic o tom, že s prckem nemáte čas na nic…na záchod chodíte, ne?) a prostě naslouchejte tomu, na co myslíte. Možná budete v šoku!

K čemu to bude?

Uklidníte se. Vše je v pořádku a vy jste v bezpečí. Dopřejete si minutku jen pro myšlenky na sebe sama a ty myšlenky budou vámi řízené a pro vás. Naplňte si hlavu myšlenkami o vašem krásném a perfektním těle. Realita se tvoří ve vaší hlavě. Ještě jste nečely rituál o požehnání tělu? Ha! Tu je (a ty z vás, které jsou hrdými majitelkami knihy JSEM PO PORODU, to mají jako opáčko pro radost):

Lehněte si na záda, pokrčte nohy, spojte palce a vložte je do pupíku, poté spojte ukazováky, tak, že dlaně vytváří srdce a prsty u rukou míří ke stydké kosti. Tím kopírujete tvar vaječníků a objímáte dělohu. Zhluboka se nadechněte do dlaní, naplňte podbřišek a břicho vzduchem. Na nic nemyslete, jen vnímejte vlastní dech. Zkuste naplnit plíce i břicho vzduchem a pak veškerý vzduch z těla vypustit ven. Spolu s výdechem vypusťte z těla i hlavy vše, co vás momentálně tíží. S dalšími nádechy a výdechy myslete na své tělo.

Vzpomeňte si na vše, čím s během těhotenství prošlo, co pro vás i vaše miminko dokázalo udělat. Poděkujte vaječníkům, že vytvořily dokonalé vajíčko, děložnímu čípku, že pustil spermie dovnitř a děloze, že nechala vajíčko uhnízdit a růst, vyprodukovala placentu a vytvořila prostředí pro růst a vývoj miminka. Poděkujte za porod vašemu poševnímu vchodu, hrázi, pánevnímu dnu. Poděkujte kostrči, kostem pánve, kyčelním kloubům, že se rozestoupily a miminko mohlo projít ven. Poděkujte nohám, že vás donesli až na porodní sál, poděkujte břichu a kůži, že dokázala být tak elastická a zvětšovat se. Poděkujte prsům, že připravili kolostrum a mléko pro miminko. Srdci, plicím a vnitřním orgánům, že se přizpůsobili rostoucímu miminku. Poděkujte pažím, že miminko bezpečně drží v náručí, a v neposlední řadě poděkujte hlavě a své mysli, že je schopná poděkovat tělu. Čím více díků si dopřejete, tím lépe s vámi bude vaše tělo komunikovat a spolupracovat. Opakujte to každou volnou chvilku, když ležíte. Například před spaním.

 

  • Porod není omluvenka

Ano, vaše tělo je dokonalé po porodu takové, jaké je, ale nezapomeňte, že po porodní období skončí. Porod není průkazka do ledničky, kde vyluxujete doživotní zásoby. A to po dobu dalších dvaceti let. Každá změna vychází zevnitř a necítíte-li se ve svém těle dobře, je třeba se zamyslet na důvody a změnit to. Pokud je vám fajn a máte se skvěle ve svém těle, není co řešit, ale nezačít hřešit na to, že jste rodila 🙂

K čemu to bude?

Budete k sobě upřímná. A co je víc? Upřímnost začíná tam, kde přestaneme lhát sami sobě!